Márton napi szokások
Milyen hagyományokat és népszokásokat tartunk meg még a mai napig Szent Márton napján?
Szent Márton napján (november 11-én) országszerte hatalmas lakomákat rendeznek, hiszen a hiedelem szerint, akkor egész esztendőben bőven ehetnek és ihatnak. Napjainkban is sok helyen rendeznek táncos mulatságokat ezen a napon, ahol az asztalra a hagyományos libafogás és az újbor kerül. Ehhez a naphoz különböző hagyományok kötődnek:
- Nagy eszem-iszomot rendeznek ilyenkor: asztalra újbor kerül, s fenékig ürítgetik a poharakat, hogy a következő esztendőre is jó termés legyen.
- A bornak Szent Márton a bírája, ahogy tartja a mondás. Ezt lehet úgy is értelmezni, hogy ilyenkor már iható a bor, vagy másik értelmezés szerint az őszi időjárástól függ, hogy milyen lesz az idei bor.
- Az időjárással kapcsolatos hiedelmek:
„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható”. Egy másik mondás szerint „Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál”. - A Márton napi liba csontjából jósoltak is, ha a csont barna és rövid, akkor sáros lesz a tél, de ha hosszú és fehér, akkor havas tél várható.
A libának nem csak húsa rendkívűl jó, hanem a tolla is, pontosabban a fedő tollak alatti pelyhe. Ezeket a finom meleg pehelyeket töltjük mi a legmelegebb paplanjainkba.